Refine your search

1-25 of 38
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.75 — 105th Congress (1997-1998)

    Expressing the sense of the Congress that States should work more aggressively to attack the problem of violent crimes committed by repeat offenders and criminals serving abbreviated sentences.

    Sponsor: Rep. Barcia, James A. [D-MI-5] (Introduced 05/07/1997)
    Cosponsors: 75
    Latest Action: 06/16/1998 Message on Senate action sent to the House.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
  • BILL

    H.R.1534 — 105th Congress (1997-1998)

    Citizens Access to Justice Act of 1998

    Sponsor: Rep. Gallegly, Elton [R-CA-23] (Introduced 05/06/1997)
    Cosponsors: 239
    Latest Action: 07/08/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-242. Minority views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.54 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 02/13/1997)
    Cosponsors: 284
    Latest Action: 09/01/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-298. Minority views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1533 — 104th Congress (1995-1996)

    Sexual Offender Tracking and Identification Act of 1996

    Sponsor: Rep. Bryant, Ed [R-TN-7] (Introduced 05/02/1995)
    Cosponsors: 56
    Latest Action: 06/19/1996 Star Print ordered on the bill as reported.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.79 — 104th Congress (1995-1996)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress and the States to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 03/21/1995)
    Cosponsors: 281
    Latest Action: 11/09/1995 Committee on Judiciary. Ordered reported.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1170 — 104th Congress (1995-1996)

    To provide that cases challenging the constitutionality of measures passed by State referendum be heard by a 3-judge court.

    Sponsor: Rep. Bono, Sonny [R-CA-44] (Introduced 03/08/1995)
    Cosponsors: 46
    Latest Action: 09/29/1995 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.413 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 1, 1994, as "National Family Literacy Day".

    Sponsor: Rep. Goodling, William F. [R-PA-19] (Introduced 09/22/1994)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.411 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 29, 1994, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 09/20/1994)
    Cosponsors: 234
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.390 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating September 17, 1994, as "Constitution Day".

    Sponsor: Rep. Borski, Robert A. [D-PA-3] (Introduced 07/19/1994)
    Cosponsors: 221
    Latest Action: 11/09/1994 Became Public Law No: 103-464.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.374 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating August 2, 1994, as "National Neighborhood Crime Watch Day".

    Sponsor: Rep. Stupak, Bart [D-MI-1] (Introduced 06/09/1994)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 08/11/1994 Became Public Law No: 103-293.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.363 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate October 1994 as "Crime Prevention Month".

    Sponsor: Rep. Barrett, Thomas M. [D-WI-5] (Introduced 05/04/1994)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 10/06/1994 Became Public Law No: 103-347.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.315 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating May 30, 1994, through June 6, 1994 as a "Time for the National Observance of the Fiftieth Anniversary of World War II".

    Sponsor: Rep. Myers, John T. [R-IN-7] (Introduced 02/02/1994)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 05/25/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.239 — 103rd Congress (1993-1994)

    To authorize the President to proclaim September 1994 as "Classical Music Month".

    Sponsor: Rep. Yates, Sidney R. [D-IL-9] (Introduced 07/26/1993)
    Cosponsors: 249
    Latest Action: 05/16/1994 Became Public Law No: 103-250.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.216 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating January 16, 1994, as "Religious Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Bliley, Tom [R-VA-7] (Introduced 06/16/1993)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 11/23/1993 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.109 — 103rd Congress (1993-1994)

    Expressing the sense of the Congress respecting the 80th anniversary of the Anti-Defamation League.

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 06/08/1993)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 08/06/1993 Received in the Senate and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1385 — 103rd Congress (1993-1994)

    To amend the Omnibus Crime Control and Safe Streets Act of 1968 to allow formula grants to be used to prosecute persons driving while intoxicated.

    Sponsor: Rep. Schiff, Steven [R-NM-1] (Introduced 03/17/1993)
    Cosponsors: 5
    Latest Action: 09/22/1993 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1152 — 103rd Congress (1993-1994)

    Hate Crimes Sentencing Enhancement Act of 1993

    Sponsor: Rep. Schumer, Charles E. [D-NY-9] (Introduced 03/01/1993)
    Cosponsors: 75
    Latest Action: 03/25/1994 Referred to Subcommittee on Constitution.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1133 — 103rd Congress (1993-1994)

    Violence Against Women Act of 1993

    Sponsor: Rep. Schroeder, Patricia [D-CO-1] (Introduced 02/24/1993)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 07/13/1994 Sponsor introductory remarks on measure. (CR E1449)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.111 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 21, 1993, as "National Biomedical Research Day".

    Sponsor: Rep. Volkmer, Harold L. [D-MO-9] (Introduced 02/17/1993)
    Cosponsors: 223
    Latest Action: 10/27/1993 Became Public Law No: 103-117.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.324 — 103rd Congress (1993-1994)

    Jacob Wetterling Crimes Against Children Registration Act

    Sponsor: Rep. Ramstad, Jim [R-MN-3] (Introduced 01/05/1993)
    Cosponsors: 58
    Latest Action: 11/23/1993 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.523 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 8, 1992, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Weldon, Curt [R-PA-7] (Introduced 07/02/1992)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-471.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.492 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating September 1992 as "Childhood Cancer Month".

    Sponsor: Rep. Roe, Robert A. [D-NJ-8] (Introduced 05/21/1992)
    Cosponsors: 209
    Latest Action: 09/02/1992 Became Public Law No: 102-364.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.4797 — 102nd Congress (1991-1992)

    Hate Crimes Sentencing Enhancement Act of 1992

    Sponsor: Rep. Schumer, Charles E. [D-NY-10] (Introduced 04/07/1992)
    Cosponsors: 1
    Latest Action: 10/08/1992 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.427 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate March 17, 1992, as "Irish Brigade Day".

    Sponsor: Rep. Gilman, Benjamin A. [R-NY-22] (Introduced 02/27/1992)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 04/02/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.410 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating April 14, 1992, as "Education and Sharing Day, U.S.A.".

    Sponsor: Rep. Gephardt, Richard A. [D-MO-3] (Introduced 02/11/1992)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 04/13/1992 Became Public Law No: 102-268.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law