Refine your search

1-25 of 121
  • RESOLUTION

    H.J.Res.61 — 109th Congress (2005-2006)

    Supporting the goals and ideals of Gold Star Mothers Day.

    Sponsor: Rep. Gutknecht, Gil [R-MN-1] (Introduced 07/20/2005)
    Cosponsors: 246
    Latest Action: 10/07/2005 Read twice and referred to the Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.4 — 108th Congress (2003-2004)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Cunningham, Randy (Duke) [R-CA-50] (Introduced 01/07/2003)
    Cosponsors: 213
    Latest Action: 06/04/2003 Received in the Senate and Read twice and referred to the Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.86 — 106th Congress (1999-2000)

    Recognizing the 50th anniversary of the Korean War and the service by members of the Armed Forces during such war, and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Ewing, Thomas W. [R-IL-15] (Introduced 02/01/2000)
    Cosponsors: 210
    Latest Action: 05/02/2000 Became Public Law No: 106-195.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.54 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 02/13/1997)
    Cosponsors: 284
    Latest Action: 09/01/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-298. Minority views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.79 — 104th Congress (1995-1996)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress and the States to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 03/21/1995)
    Cosponsors: 281
    Latest Action: 11/09/1995 Committee on Judiciary. Ordered reported.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.413 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 1, 1994, as "National Family Literacy Day".

    Sponsor: Rep. Goodling, William F. [R-PA-19] (Introduced 09/22/1994)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.411 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 29, 1994, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 09/20/1994)
    Cosponsors: 234
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.315 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating May 30, 1994, through June 6, 1994 as a "Time for the National Observance of the Fiftieth Anniversary of World War II".

    Sponsor: Rep. Myers, John T. [R-IN-7] (Introduced 02/02/1994)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 05/25/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.303 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating June 6, 1994, as "D-Day National Remembrance Day".

    Sponsor: Rep. Lantos, Tom [D-CA-12] (Introduced 11/22/1993)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 05/25/1994 Became Public Law No: 103-257.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.302 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating 1994 through 1999 as the "Years of the Girl Child".

    Sponsor: Rep. Furse, Elizabeth [D-OR-1] (Introduced 11/22/1993)
    Cosponsors: 226
    Latest Action: 05/12/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.216 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating January 16, 1994, as "Religious Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Bliley, Tom [R-VA-7] (Introduced 06/16/1993)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 11/23/1993 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.184 — 103rd Congress (1993-1994)

    To authorize the President to issue a proclamation designating Sunday, August 1, 1993 as Small-Town Sunday.

    Sponsor: Rep. Myers, John T. [R-IN-7] (Introduced 04/22/1993)
    Cosponsors: 209
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.178 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 1993 and October 1994 as "National Domestic Violence Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Slaughter, Louise McIntosh [D-NY-28] (Introduced 04/19/1993)
    Cosponsors: 222
    Latest Action: 10/27/1993 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.111 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 21, 1993, as "National Biomedical Research Day".

    Sponsor: Rep. Volkmer, Harold L. [D-MO-9] (Introduced 02/17/1993)
    Cosponsors: 223
    Latest Action: 10/27/1993 Became Public Law No: 103-117.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.75 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating January 16, 1994, as "National Good Teen Day".

    Sponsor: Rep. Traficant, James A., Jr. [D-OH-17] (Introduced 01/26/1993)
    Cosponsors: 250
    Latest Action: 12/02/1993 Became Public Law No: 103-164.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.551 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 4, 1992, through October 10, 1992, as "National Bone Marrow Donor Awareness Week".

    Sponsor: Rep. Young, C. W. Bill [R-FL-8] (Introduced 09/16/1992)
    Cosponsors: 212
    Latest Action: 10/01/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.538 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating December 1, 1992, as "World AIDS Day".

    Sponsor: Rep. McDermott, Jim [D-WA-7] (Introduced 08/11/1992)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/08/1992 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.523 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 8, 1992, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Weldon, Curt [R-PA-7] (Introduced 07/02/1992)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-471.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.503 — 102nd Congress (1991-1992)

    Acknowledging the sacrifices that military families have made on behalf of the Nation and designating November 23, 1992, as "National Military Families Recognition Day".

    Sponsor: Rep. Espy, Mike [D-MS-2] (Introduced 06/09/1992)
    Cosponsors: 222
    Latest Action: 10/27/1992 Became Public Law No: 102-540.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.500 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating March 1993 as "Irish-American Heritage Month".

    Sponsor: Rep. Manton, Thomas J. [D-NY-9] (Introduced 06/01/1992)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-469.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.492 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating September 1992 as "Childhood Cancer Month".

    Sponsor: Rep. Roe, Robert A. [D-NJ-8] (Introduced 05/21/1992)
    Cosponsors: 209
    Latest Action: 09/02/1992 Became Public Law No: 102-364.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.484 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week beginning February 14, 1993, as "National Visiting Nurse Associations Week".

    Sponsor: Rep. Oakar, Mary Rose [D-OH-20] (Introduced 05/14/1992)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-467.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.457 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating January 16, 1993, as "Religious Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Bliley, Tom [R-VA-3] (Introduced 03/31/1992)
    Cosponsors: 221
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-464.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.433 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 1992 as "National Domestic Violence Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Slaughter, Louise McIntosh [D-NY-30] (Introduced 03/05/1992)
    Cosponsors: 218
    Latest Action: 06/29/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.427 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate March 17, 1992, as "Irish Brigade Day".

    Sponsor: Rep. Gilman, Benjamin A. [R-NY-22] (Introduced 02/27/1992)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 04/02/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House