Refine your search

1-25 of 97
  • RESOLUTION

    H.J.Res.411 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 29, 1994, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 09/20/1994)
    Cosponsors: 234
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Res.527 — 103rd Congress (1993-1994)

    Expressing the sense of the House of Representatives that the Presidential Medal of Freedom should be awarded to Dr. Benjamin Elijah Mays.

    Sponsor: Rep. Lewis, John [D-GA-5] (Introduced 08/21/1994)
    Cosponsors: 64
    Latest Action: 08/21/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Res.528 — 103rd Congress (1993-1994)

    Expressing the sense of the House of Representatives that a commemorative postage stamp should be issued in honor of Dr. Benjamin Elijah Mays.

    Sponsor: Rep. Lewis, John [D-GA-5] (Introduced 08/21/1994)
    Cosponsors: 62
    Latest Action: 08/21/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.405 — 103rd Congress (1993-1994)

    To commend the United States rice industry, and for other purposes.

    Sponsor: Rep. de la Garza, E. [D-TX-15] (Introduced 08/20/1994)
    Cosponsors: 109
    Latest Action: 08/31/1994 Referred to the Subcommittee on General Farm Commodities.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.399 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating August 29, 1994, as "National Sarcoidosis Awareness Day".

    Sponsor: Rep. Bishop, Sanford D., Jr. [D-GA-2] (Introduced 08/08/1994)
    Cosponsors: 20
    Latest Action: 08/08/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.398 — 103rd Congress (1993-1994)

    To establish the fourth Sunday of July as "Parents' Day".

    Sponsor: Rep. Burton, Dan [R-IN-6] (Introduced 08/05/1994)
    Cosponsors: 223
    Latest Action: 10/14/1994 Became Public Law No: 103-362.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.390 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating September 17, 1994, as "Constitution Day".

    Sponsor: Rep. Borski, Robert A. [D-PA-3] (Introduced 07/19/1994)
    Cosponsors: 221
    Latest Action: 11/09/1994 Became Public Law No: 103-464.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.389 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the second Sunday in October of 1994 as "National Children's Day".

    Sponsor: Rep. Kennedy, Joseph P., II [D-MA-8] (Introduced 07/14/1994)
    Cosponsors: 221
    Latest Action: 10/14/1994 Became Public Law No: 103-361.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.382 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating September 11, 1994, as "National Neonatal Nurses Day".

    Sponsor: Rep. Johnson, Eddie Bernice [D-TX-30] (Introduced 06/22/1994)
    Cosponsors: 40
    Latest Action: 06/22/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Res.457 — 103rd Congress (1993-1994)

    Expressing the sense of the House of Representatives that June 21, 1994, be designated as "Freedom Summer Remembrance Day" and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Lewis, John [D-GA-5] (Introduced 06/17/1994)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 06/21/1994 Motion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.374 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating August 2, 1994, as "National Neighborhood Crime Watch Day".

    Sponsor: Rep. Stupak, Bart [D-MI-1] (Introduced 06/09/1994)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 08/11/1994 Became Public Law No: 103-293.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.252 — 103rd Congress (1993-1994)

    Expressing the sense of the Congress that a postage stamp should be issued to recognize the achievements of Lewis Howard Latimer.

    Sponsor: Rep. Flake, Floyd H. [D-NY-6] (Introduced 05/25/1994)
    Cosponsors: 37
    Latest Action: 05/25/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.369 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating September 16, 1994, as "National POW/MIA Recognition Day" and authorizing display of the National League of Families POW/MIA flag.

    Sponsor: Rep. Gilman, Benjamin A. [R-NY-20] (Introduced 05/24/1994)
    Cosponsors: 230
    Latest Action: 05/24/1994 Referred to House Veterans' Affairs
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4400 — 103rd Congress (1993-1994)

    Postal Inspection Service and Inspector General Act

    Sponsor: Rep. Clay, William (Bill) [D-MO-1] (Introduced 05/12/1994)
    Cosponsors: 26
    Latest Action: 06/30/1994 Sponsor introductory remarks on measure.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.363 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate October 1994 as "Crime Prevention Month".

    Sponsor: Rep. Barrett, Thomas M. [D-WI-5] (Introduced 05/04/1994)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 10/06/1994 Became Public Law No: 103-347.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.360 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the week of April 25, 1994, to May 1, 1994, as "Let's Stop Kids Killing Kids Week".

    Sponsor: Rep. Vento, Bruce F. [D-MN-4] (Introduced 04/21/1994)
    Cosponsors: 234
    Latest Action: 05/02/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.357 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating the week beginning February 12, 1995, as "National Random Acts of Kindness Week".

    Sponsor: Rep. Tucker, Walter R., III [D-CA-37] (Introduced 04/19/1994)
    Cosponsors: 237
    Latest Action: 05/04/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.355 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating 1995 as the "Year of the Grandparent".

    Sponsor: Rep. Hughes, William J. [D-NJ-2] (Introduced 04/18/1994)
    Cosponsors: 227
    Latest Action: 04/18/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.353 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating July 16 through July 24, 1994, as "National Apollo Anniversary Observance".

    Sponsor: Rep. Mineta, Norman Y. [D-CA-15] (Introduced 04/14/1994)
    Cosponsors: 222
    Latest Action: 07/12/1994 Sponsor introductory remarks on measure. (CR E1442)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.342 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating April 24 through April 30, 1994, as "National Crime Victims' Rights Week".

    Sponsor: Rep. Gekas, George W. [R-PA-17] (Introduced 03/18/1994)
    Cosponsors: 139
    Latest Action: 03/18/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4071 — 103rd Congress (1993-1994)

    To amend title 39, United States Code, to grant the United States Postal Service the authority to issue civil investigative demands, and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Collins, Barbara-Rose [D-MI-15] (Introduced 03/17/1994)
    Cosponsors: 22
    Latest Action: 07/14/1994 Subcommittee Hearings Held.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4070 — 103rd Congress (1993-1994)

    To amend title 18, United States Code, to provide for criminal and civil penalties for mail and wire fraud, and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Collins, Barbara-Rose [D-MI-15] (Introduced 03/17/1994)
    Cosponsors: 20
    Latest Action: 07/14/1994 Subcommittee Hearings Held.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.335 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating the month of April 1994 as "Alcohol Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Walsh, James T. [R-NY-25] (Introduced 03/10/1994)
    Cosponsors: 57
    Latest Action: 03/10/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.333 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating May 11, 1994, as "Vietnam Human Rights Day".

    Sponsor: Rep. Byrne, Leslie L. [D-VA-11] (Introduced 03/10/1994)
    Cosponsors: 222
    Latest Action: 03/10/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.332 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating July 27 of each year as the "National Korean War Veterans Armistice Day".

    Sponsor: Rep. Montgomery, G. V. (Sonny) [D-MS-3] (Introduced 03/09/1994)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 03/09/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced