Refine your search

1-25 of 439
  • RESOLUTION

    H.Res.525 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating the room numbered H-235 in the House of Representatives wing of the Capitol as the "Lindy Claiborne Boggs Congressional Women's Reading Room".

    Sponsor: Rep. Huckaby, Thomas J. (Jerry) [D-LA-5] (Introduced 10/23/1990)
    Cosponsors: 159
    Latest Action: 10/25/1990 Motion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.5846 — 101st Congress (1989-1990)

    To amend the Internal Revenue Code of 1986 to impose a 100 percent tax on income from frozen Iraqi assets.

    Sponsor: Rep. Levine, Mel [D-CA-27] (Introduced 10/17/1990)
    Cosponsors: 57
    Latest Action: 10/17/1990 Referred to House Ways and Means
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.674 — 101st Congress (1989-1990)

    To prohibit the proposed sales to Saudia Arabia of M1A2 tanks and Bradley Fighting Vehicles, APACHE helocopters, and PATRIOT guided missile units that were reported to the Congress on September 27...

    Sponsor: Rep. Obey, David R. [D-WI-7] (Introduced 10/17/1990)
    Cosponsors: 90
    Latest Action: 10/22/1990 Referred to the Subcommittee on Arms Control, International Security and Science.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.673 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate November 2, 1990, as a national day of prayer for members of American military forces and American citizens stationed or held in the Middle East, and for their families.

    Sponsor: Rep. Duncan, John J., Jr. [R-TN-2] (Introduced 10/17/1990)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 11/14/1990 Became Public Law No: 101-547.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.383 — 101st Congress (1989-1990)

    Expressing the sense of Congress that the President and the Secretary of State should personally intervene with the President and the Foreign Minister of the Soviet Union to secure permission for...

    Sponsor: Rep. McNulty, Michael R. [D-NY-23] (Introduced 10/11/1990)
    Cosponsors: 62
    Latest Action: 10/22/1990 Referred to the Subcommittee on Europe and the Middle East.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.379 — 101st Congress (1989-1990)

    Regarding modifications to the budget summit agreement for fiscal year 1991 through 1995.

    Sponsor: Rep. Obey, David R. [D-WI-7] (Introduced 10/04/1990)
    Cosponsors: 61
    Latest Action: 10/04/1990 Referred to House Budget
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.662 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate December 1, 1990, as "World AIDS Day".

    Sponsor: Rep. Weiss, Ted [D-NY-17] (Introduced 10/01/1990)
    Cosponsors: 68
    Latest Action: 10/01/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5728 — 101st Congress (1989-1990)

    For the relief of Janice and Leslie Sedore and Ruth Hillman.

    Sponsor: Rep. Levin, Sander M. [D-MI-17] (Introduced 09/26/1990)
    Cosponsors: 0
    Latest Action: 10/03/1990 Referred to the Subcommittee on Administrative Law and Governmental Relations.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.652 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate March 25, 1991, as "National Medal of Honor Day".

    Sponsor: Rep. Chandler, Rod D. [R-WA-8] (Introduced 09/24/1990)
    Cosponsors: 151
    Latest Action: 11/15/1990 Became Public Law No: 101-564.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.5654 — 101st Congress (1989-1990)

    Claude Pepper Young Americans Act of 1990

    Sponsor: Rep. Kennedy, Joseph P., II [D-MA-8] (Introduced 09/18/1990)
    Cosponsors: 40
    Latest Action: 10/26/1990 Referred to the Subcommittee on Human Resources.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5596 — 101st Congress (1989-1990)

    Universal Childhood Security Act

    Sponsor: Rep. Hall, Tony P. [D-OH-3] (Introduced 09/12/1990)
    Cosponsors: 47
    Latest Action: 10/26/1990 Referred to the Subcommittee on Human Resources.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5501 — 101st Congress (1989-1990)

    To amend the Internal Revenue Code of 1986 to provide for a carryover basis of property at death, indexing the basis of certain property, and for othe purposes.

    Sponsor: Rep. Levin, Sander M. [D-MI-17] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 1
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Ways and Means
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.639 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating October 17, 1990, as "National Drug-Free Schools and Communities Education and Awareness Day".

    Sponsor: Rep. Erdreich, Ben [D-AL-6] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.636 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate September 15, 1990 to October 15, 1990, as "Community Center Month".

    Sponsor: Rep. Gilman, Benjamin A. [R-NY-22] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 230
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.640 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating 1991 as the "Year of Thanksgiving for the Blessings of Liberty".

    Sponsor: Rep. Gephardt, Richard A. [D-MO-3] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 123
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.362 — 101st Congress (1989-1990)

    Expressing the sense of Congress concerning the need for a national policy to rebuild the infrastructure of the United States.

    Sponsor: Rep. Anderson, Glenn M. [D-CA-32] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 70
    Latest Action: 10/01/1990 Received in the Senate and referred to the Committee on Environment and Public Works.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.637 — 101st Congress (1989-1990)

    To declare September 1991 as "National Rice Month".

    Sponsor: Rep. Alexander, Bill [D-AR-1] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 227
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.638 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate the week of September 23 through 29, 1990, as "Religious Freedom Week".

    Sponsor: Rep. Bentley, Helen Delich [R-MD-2] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 221
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5376 — 101st Congress (1989-1990)

    To amend the Internal Revenue Code of 1986 to require the use of the 150 percent declining balance method of depreciation for computer equipment for certain purposes of the alternative minimum tax.

    Sponsor: Rep. Russo, Martin A. [D-IL-3] (Introduced 07/26/1990)
    Cosponsors: 32
    Latest Action: 07/26/1990 Referred to House Ways and Means
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.627 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating Labor Day weekend, September 1 through September 3, 1990, as "National Drive for Life Weekend".

    Sponsor: Rep. Mineta, Norman Y. [D-CA-13] (Introduced 07/19/1990)
    Cosponsors: 215
    Latest Action: 08/15/1990 Became Public Law No: 101-373.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.625 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating August 6, 1990, as "Voting Rights Celebration Day".

    Sponsor: Rep. Gephardt, Richard A. [D-MO-3] (Introduced 07/19/1990)
    Cosponsors: 235
    Latest Action: 08/07/1990 Became Public Law No: 101-345.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.5306 — 101st Congress (1989-1990)

    Children's and Communities' Mental Health Systems Improvement Act of 1990

    Sponsor: Rep. Miller, George [D-CA-7] (Introduced 07/18/1990)
    Cosponsors: 68
    Latest Action: 07/27/1990 Referred to the Subcommittee on Health and the Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5290 — 101st Congress (1989-1990)

    Women's Health Research Act

    Sponsor: Rep. Snowe, Olympia J. [R-ME-2] (Introduced 07/17/1990)
    Cosponsors: 49
    Latest Action: 11/15/1990 For Further Action See H.R.5661.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.620 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate August 1, 1990, as "Helsinki Human Rights Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 07/11/1990)
    Cosponsors: 70
    Latest Action: 07/24/1990 See S.J.Res.339.
    Note: See Bill Summary & Status : Anomalies. EAS version not in Law Library collections.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5231 — 101st Congress (1989-1990)

    Title X Pregnancy Counseling Act of 1990

    Sponsor: Rep. Porter, John Edward [R-IL-10] (Introduced 07/10/1990)
    Cosponsors: 87
    Latest Action: 07/27/1990 Referred to the Subcommittee on Health and the Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced