Refine your search

1-25 of 398
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.383 — 102nd Congress (1991-1992)

    Concerning United States participation in a Cascadia Corridor commission.

    Sponsor: Rep. Miller, John R. [R-WA-1] (Introduced 10/06/1992)
    Cosponsors: 7
    Latest Action: 10/09/1992 Message on Senate action sent to the House.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
  • LAW

    H.R.6183 — 102nd Congress (1991-1992)

    Federally Supported Health Centers Assistance Act of 1992

    Sponsor: Rep. Wyden, Ron [D-OR-3] (Introduced 10/06/1992)
    Cosponsors: 0
    Latest Action: 10/24/1992 Became Public Law No: 102-501.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.6178 — 102nd Congress (1991-1992)

    Antiprogestin Testing Act of 1992

    Sponsor: Rep. Wyden, Ron [D-OR-3] (Introduced 10/05/1992)
    Cosponsors: 2
    Latest Action: 11/20/1992 Referred to the Subcommittee on Health and the Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.378 — 102nd Congress (1991-1992)

    Concerning United States participation in a Cascadia Corridor Commission.

    Sponsor: Rep. Miller, John R. [R-WA-1] (Introduced 10/05/1992)
    Cosponsors: 7
    Latest Action: 10/05/1992 Referred to House Foreign Affairs
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.6159 — 102nd Congress (1991-1992)

    State Care Act of 1992

    Sponsor: Rep. Wyden, Ron [D-OR-3] (Introduced 10/05/1992)
    Cosponsors: 0
    Latest Action: 11/20/1992 Referred to the Subcommittee on Health and the Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.6096 — 102nd Congress (1991-1992)

    Ambulatory Care Quality Improvement Act of 1992

    Sponsor: Rep. Wyden, Ron [D-OR-3] (Introduced 10/02/1992)
    Cosponsors: 0
    Latest Action: 10/16/1992 Referred to the Subcommittee on Health and the Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.6077 — 102nd Congress (1991-1992)

    Concerning United States participation in a Cascadia Corridor commission.

    Sponsor: Rep. Miller, John R. [R-WA-1] (Introduced 10/01/1992)
    Cosponsors: 7
    Latest Action: 10/08/1992 Message on Senate action sent to the House.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
  • BILL

    H.R.6033 — 102nd Congress (1991-1992)

    Interstate Transportation of Municipal Waste Act of 1992

    Sponsor: Rep. Wyden, Ron [D-OR-3] (Introduced 09/25/1992)
    Cosponsors: 14
    Latest Action: 10/15/1992 Referred to the Subcommittee on Transportation and Hazardous Materials.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.6040 — 102nd Congress (1991-1992)

    To authorize United States participation in the Cascadia Corridor Commission.

    Sponsor: Rep. Miller, John R. [R-WA-1] (Introduced 09/25/1992)
    Cosponsors: 7
    Latest Action: 10/05/1992 Referred to the Subcommittee on Western Hemisphere Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5952 — 102nd Congress (1991-1992)

    Prescription Drug User Fee Act of 1992

    Sponsor: Rep. Dingell, John D. [D-MI-16] (Introduced 09/16/1992)
    Cosponsors: 8
    Latest Action: 09/24/1992 Received in the Senate. Read twice. Placed on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 702. Pursuant to the order of September 22, 1992.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.5938 — 102nd Congress (1991-1992)

    Mammography Quality Standards Act of 1992

    Sponsor: Rep. Dingell, John D. [D-MI-16] (Introduced 09/15/1992)
    Cosponsors: 23
    Latest Action: 10/08/1992 Read twice and referred to the Committee on Labor and Human Resources.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.550 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week beginning October 18, 1992, as "National Radon Action Week".

    Sponsor: Rep. Towns, Edolphus [D-NY-11] (Introduced 09/15/1992)
    Cosponsors: 223
    Latest Action: 09/18/1992 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5909 — 102nd Congress (1991-1992)

    WIC Infant Formula Procurement Act of 1992

    Sponsor: Rep. Wyden, Ron [D-OR-3] (Introduced 08/12/1992)
    Cosponsors: 1
    Latest Action: 10/09/1992 Referred to the Subcommittee on Elementary, Secondary and Vocational Education.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5842 — 102nd Congress (1991-1992)

    To award a congressional gold medal to John Birks "Dizzy" Gillespie.

    Sponsor: Rep. Conyers, John, Jr. [D-MI-1] (Introduced 08/12/1992)
    Cosponsors: 227
    Latest Action: 09/01/1992 Referred to the Subcommittee on Consumer Affairs and Coinage.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.542 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week beginning November 8, 1992, as "Hire a Veteran Week".

    Sponsor: Rep. Brown, George E., Jr. [D-CA-36] (Introduced 08/12/1992)
    Cosponsors: 237
    Latest Action: 10/14/1992 Became Public Law No: 102-413.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.546 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating February 4, 1993, and February 3, 1994, as "National Women and Girls in Sports Day".

    Sponsor: Rep. Molinari, Susan [R-NY-14] (Introduced 08/12/1992)
    Cosponsors: 222
    Latest Action: 10/28/1992 Became Public Law No: 102-557.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.543 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating November 30, 1992, through December 6, 1992, as "National Education First Week".

    Sponsor: Rep. Fazio, Vic [D-CA-4] (Introduced 08/12/1992)
    Cosponsors: 218
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-473.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.5815 — 102nd Congress (1991-1992)

    Preventing Our Kids from Inhaling Deadly Smoke (PRO-KIDS) Act of 1992

    Sponsor: Rep. Durbin, Richard [D-IL-20] (Introduced 08/11/1992)
    Cosponsors: 31
    Latest Action: 09/14/1992 Referred to the Subcommittee on Health and the Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.538 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating December 1, 1992, as "World AIDS Day".

    Sponsor: Rep. McDermott, Jim [D-WA-7] (Introduced 08/11/1992)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/08/1992 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.5748 — 102nd Congress (1991-1992)

    Miscellaneous Medicare Amendments Act of 1992

    Sponsor: Rep. Waxman, Henry A. [D-CA-24] (Introduced 07/31/1992)
    Cosponsors: 3
    Latest Action: 10/08/1992 Reported (Amended) by the Committee on Energy and Commerce. H. Rept. 102-1046, Part I.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.532 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 1992 as "Polish-American Heritage Month".

    Sponsor: Rep. Borski, Robert A. [D-PA-3] (Introduced 07/30/1992)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 08/03/1992 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5726 — 102nd Congress (1991-1992)

    Securities Investor Protection Amendments of 1992

    Sponsor: Rep. Boucher, Rick [D-VA-9] (Introduced 07/30/1992)
    Cosponsors: 9
    Latest Action: 09/23/1992 Laid on the table. See S. 2266 for further action.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.350 — 102nd Congress (1991-1992)

    Expressing the sense of the Congress that the dosage of the drug RU-486 seized from Leona Benten should be returned to her for her personal use under the supervision of her physician.

    Sponsor: Rep. Schroeder, Patricia [D-CO-1] (Introduced 07/21/1992)
    Cosponsors: 21
    Latest Action: 10/06/1992 Referred to the Subcommittee on Trade.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.529 — 102nd Congress (1991-1992)

    Supporting the planting of 500 redwood trees from California in Spain in commemoration of the quincentenary of the voyage of Christopher Columbus and designating the trees as a gift to the people of...

    Sponsor: Rep. Pastor, Ed [D-AZ-2] (Introduced 07/09/1992)
    Cosponsors: 216
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-472.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.524 — 102nd Congress (1991-1992)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States to permit the Congress to limit expenditures in elections for Federal office.

    Sponsor: Rep. Dingell, John D. [D-MI-16] (Introduced 07/08/1992)
    Cosponsors: 23
    Latest Action: 07/10/1992 Referred to the Subcommittee on Economic and Commercial Law.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced