Refine your search

1-9 of 9
  • BILL

    H.R.4972 — 111th Congress (2009-2010)

    To repeal the Patient Protection and Affordable Care Act.

    Sponsor: Rep. King, Steve [R-IA-5] (Introduced 03/25/2010)
    Cosponsors: 105
    Latest Action: 06/16/2010 Motion to Discharge Committee filed by Mr. King (IA). Petition No: 111-11. (Discharge petition text with signatures.)
    Note: On 6/16/2010, a motion was filed to discharge the Committees on Energy and Commerce, Ways and Means, Education and Labor, the Judiciary, Natural Resources, Rules, House Administration, and Appropriations from consideration of H.R.4972. A discharge petition requires 218 signatures for...
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4919 — 111th Congress (2009-2010)

    To repeal the Patient Protection and Affordable Care Act.

    Sponsor: Rep. Mack, Connie [R-FL-14] (Introduced 03/24/2010)
    Cosponsors: 28
    Latest Action: 04/30/2010 Referred to the Subcommittee on Health, Employment, Labor, and Pensions.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4901 — 111th Congress (2009-2010)

    To repeal the Patient Protection and Affordable Care Act.

    Sponsor: Rep. Moran, Jerry [R-KS-1] (Introduced 03/22/2010)
    Cosponsors: 12
    Latest Action: 04/30/2010 Referred to the Subcommittee on Health, Employment, Labor, and Pensions.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4903 — 111th Congress (2009-2010)

    To repeal the Patient Protection and Affordable Care Act.

    Sponsor: Rep. Bachmann, Michele [R-MN-6] (Introduced 03/22/2010)
    Cosponsors: 59
    Latest Action: 04/30/2010 Referred to the Subcommittee on Health, Employment, Labor, and Pensions.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.3140 — 111th Congress (2009-2010)

    Reducing Barack Obama's Unsustainable Deficit Act

    Sponsor: Rep. Price, Tom [R-GA-6] (Introduced 07/09/2009)
    Cosponsors: 90
    Latest Action: 07/10/2009 Referred to the Subcommittee on Water Resources and Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.2290 — 109th Congress (2005-2006)

    Family Budget Protection Act of 2005

    Sponsor: Rep. Hensarling, Jeb [R-TX-5] (Introduced 05/11/2005)
    Cosponsors: 89
    Latest Action: 05/11/2005 Referred to House Government Reform
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.3800 — 108th Congress (2003-2004)

    Family Budget Protection Act of 2004

    Sponsor: Rep. Hensarling, Jeb [R-TX-5] (Introduced 02/11/2004)
    Cosponsors: 103
    Latest Action: 11/22/2004 House Committee on The Budget Granted an extension for further consideration ending not later than Dec. 10, 2004.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • LAW

    H.R.5005 — 107th Congress (2001-2002)

    Homeland Security Act of 2002

    Sponsor: Rep. Armey, Richard K. [R-TX-26] (Introduced 06/24/2002)
    Cosponsors: 118
    Latest Action: 11/25/2002 Became Public Law No: 107-296.
    Note: On 11/19/2002, S.Amdt. 4901 substituted text essentially the same as H.R. 5710 in H.R. 5005. The House agreed to the Senate amendment on 11/22/2002. Other earlier bills included H.R. 4660, S. 1534, S. 2452, and S. 2794.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. Resolving Differences
    5. To President
    6. Became Law
  • BILL

    H.R.2929 — 103rd Congress (1993-1994)

    Budget Process Reform Act

    Sponsor: Rep. Cox, Christopher [R-CA-47] (Introduced 08/06/1993)
    Cosponsors: 181
    Latest Action: 08/13/1993 Referred to the Subcommittee on Legislation and National Security.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced