Refine your search

1-25 of 738
  • RESOLUTION

    H.J.Res.125 — 105th Congress (1997-1998)

    Finding the Government of Iraq in material and unacceptable breach of its international obligations.

    Sponsor: Rep. Gingrich, Newt [R-GA-6] (Introduced 06/25/1998)
    Cosponsors: 3
    Latest Action: 07/21/1998 Committee Agreed to Seek Consideration Under Suspension of the Rules, (Amended) by Voice Vote.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.111 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States with respect to tax limitations.

    Sponsor: Rep. Barton, Joe [R-TX-6] (Introduced 02/26/1998)
    Cosponsors: 185
    Latest Action: 04/22/1998 Motion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
    Tracker:

    This bill has the status Failed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.91 — 105th Congress (1997-1998)

    Apalachicola-Chattahoochee-Flint River Basin Compact

    Sponsor: Rep. Barr, Bob [R-GA-7] (Introduced 07/31/1997)
    Cosponsors: 28
    Latest Action: 11/20/1997 Became Public Law No: 105-104.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.92 — 105th Congress (1997-1998)

    Alabama-Coosa-Tallapoosa River Basin Compact

    Sponsor: Rep. Callahan, Sonny [R-AL-1] (Introduced 07/31/1997)
    Cosponsors: 16
    Latest Action: 11/20/1997 Became Public Law No: 105-105.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.78 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States restoring religious freedom.

    Sponsor: Rep. Istook, Ernest J., Jr. [R-OK-5] (Introduced 05/08/1997)
    Cosponsors: 153
    Latest Action: 06/04/1998 Motion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
    Tracker:

    This bill has the status Failed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.75 — 105th Congress (1997-1998)

    To confer status as an honorary veteran of the United States Armed Forces on Leslie Townes (Bob) Hope.

    Sponsor: Rep. Stump, Bob [R-AZ-3] (Introduced 04/30/1997)
    Cosponsors: 280
    Latest Action: 10/30/1997 Became Public Law No: 105-67.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.62 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States with respect to tax limitations.

    Sponsor: Rep. Barton, Joe [R-TX-6] (Introduced 03/11/1997)
    Cosponsors: 164
    Latest Action: 04/15/1997 Motion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
    Tracker:

    This bill has the status Failed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.54 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 02/13/1997)
    Cosponsors: 284
    Latest Action: 09/01/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-298. Minority views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.52 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States with respect to tax limitations and the balanced budget.

    Sponsor: Rep. Barton, Joe [R-TX-6] (Introduced 02/12/1997)
    Cosponsors: 142
    Latest Action: 03/05/1997 Referred to the Subcommittee on the Constitution.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.1 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution to provide for a balanced budget for the United States Government and for greater accountability in the enactment of tax legislation.

    Sponsor: Rep. Schaefer, Dan [R-CO-6] (Introduced 01/07/1997)
    Cosponsors: 229
    Latest Action: 02/05/1997 Committee Consideration and Mark-up Session Held.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.2 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States with respect to the number of terms of office of Members of the Senate and the House of Representatives.

    Sponsor: Rep. McCollum, Bill [R-FL-8] (Introduced 01/07/1997)
    Cosponsors: 137
    Latest Action: 02/12/1997 Motion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
    Tracker:

    This bill has the status Failed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.424 — 103rd Congress (1993-1994)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States relating to voluntary school prayer.

    Sponsor: Rep. Istook, Ernest J., Jr. [R-OK-5] (Introduced 10/06/1994)
    Cosponsors: 44
    Latest Action: 10/31/1994 Referred to the Subcommittee on Civil and Constitutional Rights.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.413 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 1, 1994, as "National Family Literacy Day".

    Sponsor: Rep. Goodling, William F. [R-PA-19] (Introduced 09/22/1994)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.403 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate October 1, 1994, as "National Incest and Sexual Abuse Healing Day".

    Sponsor: Rep. Molinari, Susan [R-NY-13] (Introduced 08/18/1994)
    Cosponsors: 29
    Latest Action: 08/18/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.401 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating the months of March 1995 and March 1996 as "Irish-American Heritage Month".

    Sponsor: Rep. Manton, Thomas J. [D-NY-7] (Introduced 08/11/1994)
    Cosponsors: 226
    Latest Action: 10/19/1994 Became Public Law No: 103-379.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.400 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate October 20, 1994, as "Leyte Landing Day".

    Sponsor: Rep. Gutierrez, Luis V. [D-IL-4] (Introduced 08/10/1994)
    Cosponsors: 13
    Latest Action: 08/10/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.398 — 103rd Congress (1993-1994)

    To establish the fourth Sunday of July as "Parents' Day".

    Sponsor: Rep. Burton, Dan [R-IN-6] (Introduced 08/05/1994)
    Cosponsors: 223
    Latest Action: 10/14/1994 Became Public Law No: 103-362.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.385 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate February 2, 1995, and February 1, 1996, as "National Women and Girls in Sports Day".

    Sponsor: Rep. Molinari, Susan [R-NY-13] (Introduced 06/30/1994)
    Cosponsors: 98
    Latest Action: 06/30/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.384 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the week of February 6, 1995, as "National Inventors Week".

    Sponsor: Rep. Kim, Jay [R-CA-41] (Introduced 06/30/1994)
    Cosponsors: 48
    Latest Action: 06/30/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.369 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating September 16, 1994, as "National POW/MIA Recognition Day" and authorizing display of the National League of Families POW/MIA flag.

    Sponsor: Rep. Gilman, Benjamin A. [R-NY-20] (Introduced 05/24/1994)
    Cosponsors: 230
    Latest Action: 05/24/1994 Referred to House Veterans' Affairs
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.366 — 103rd Congress (1993-1994)

    To proclaim the week of October 16 through October 22, 1994, as "National Character Counts Week".

    Sponsor: Rep. Hall, Tony P. [D-OH-3] (Introduced 05/11/1994)
    Cosponsors: 218
    Latest Action: 05/11/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.344 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating May 14, 1994, as "National Police Survivors Day".

    Sponsor: Rep. Manton, Thomas J. [D-NY-7] (Introduced 03/23/1994)
    Cosponsors: 101
    Latest Action: 03/23/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.337 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the month of September 1994 as "National Sewing Month".

    Sponsor: Rep. Petri, Thomas E. [R-WI-6] (Introduced 03/15/1994)
    Cosponsors: 57
    Latest Action: 03/15/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.332 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating July 27 of each year as the "National Korean War Veterans Armistice Day".

    Sponsor: Rep. Montgomery, G. V. (Sonny) [D-MS-3] (Introduced 03/09/1994)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 03/09/1994 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.329 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating March 23, 1994, as "Education and Sharing Day, U.S.A.".

    Sponsor: Rep. Gephardt, Richard A. [D-MO-3] (Introduced 03/03/1994)
    Cosponsors: 235
    Latest Action: 04/06/1994 Became Public Law No: 103-229.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law