Refine your search

1-25 of 26
  • BILL

    H.R.4570 — 103rd Congress (1993-1994)

    Child Support Responsibility Act of 1994

    Sponsor: Rep. Schroeder, Patricia [D-CO-1] (Introduced 06/13/1994)
    Cosponsors: 78
    Latest Action: 11/29/1994 Sponsor introductory remarks on measure. (CR E2311-2312)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.2790 — 103rd Congress (1993-1994)

    Economic Equity Act of 1993

    Sponsor: Rep. Schroeder, Patricia [D-CO-1] (Introduced 07/28/1993)
    Cosponsors: 58
    Latest Action: 10/07/1994 See H.R.5252.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.235 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate August 1, 1993, as "Helsinki Human Rights Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 07/22/1993)
    Cosponsors: 23
    Latest Action: 07/27/1993 Sponsor introductory remarks on measure. (CR E1896)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.2229 — 103rd Congress (1993-1994)

    Free Trade With Cuba Act

    Sponsor: Rep. Rangel, Charles B. [D-NY-15] (Introduced 05/20/1993)
    Cosponsors: 40
    Latest Action: 03/17/1994 Subcommittee Hearings Held.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.1961 — 103rd Congress (1993-1994)

    Interstate Child Support Act of 1993

    Sponsor: Rep. Kennelly, Barbara B. [D-CT-1] (Introduced 05/04/1993)
    Cosponsors: 43
    Latest Action: 08/10/1993 See H.R.2264.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.1943 — 103rd Congress (1993-1994)

    Free Trade With Cuba Act

    Sponsor: Rep. Rangel, Charles B. [D-NY-15] (Introduced 04/29/1993)
    Cosponsors: 19
    Latest Action: 05/12/1993 Referred to the Subcommittee on Telecommunications and Finance.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.26 — 103rd Congress (1993-1994)

    Reproductive Health Equity Act

    Sponsor: Rep. Fazio, Vic [D-CA-3] (Introduced 01/05/1993)
    Cosponsors: 92
    Latest Action: 04/21/1993 Referred to the Subcommittee on Fiscal Affairs and Health.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.508 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating August 1, 1992, as "Helsinki Human Rights Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 06/16/1992)
    Cosponsors: 52
    Latest Action: 08/04/1992 For Further Action See S.J.Res.310.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.424 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate April 9, 1992, as a "Day of Recognition of Filipino World War II Veterans".

    Sponsor: Rep. Bennett, Charles E. [D-FL-3] (Introduced 02/26/1992)
    Cosponsors: 40
    Latest Action: 03/11/1992 Referred to the Subcommittee on Asian and Pacific Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.264 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating August 1, 1991, as "Helsinki Human Rights Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 06/04/1991)
    Cosponsors: 71
    Latest Action: 08/14/1991 Became Public Law No: 102-93.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.766 — 102nd Congress (1991-1992)

    Reproductive Health Equity Act

    Sponsor: Rep. Green, S. William [R-NY-15] (Introduced 01/31/1991)
    Cosponsors: 47
    Latest Action: 04/16/1991 Referred to the Subcommittee on Civil and Constitutional Rights.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.628 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating October 27, 1990, as "National Hostage Awareness Day".

    Sponsor: Rep. Henry, Paul B. [R-MI-5] (Introduced 07/20/1990)
    Cosponsors: 103
    Latest Action: 07/24/1990 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.620 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate August 1, 1990, as "Helsinki Human Rights Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 07/11/1990)
    Cosponsors: 70
    Latest Action: 07/24/1990 See S.J.Res.339.
    Note: See Bill Summary & Status : Anomalies. EAS version not in Law Library collections.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.493 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating June 14, 1990, as "Baltic Freedom Day", and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Ritter, Don [R-PA-15] (Introduced 02/27/1990)
    Cosponsors: 231
    Latest Action: 06/18/1990 See S.J.Res.251.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.3914 — 101st Congress (1989-1990)

    To provide for cost-of-living adjustments in 1991 under certain Government retirement programs.

    Sponsor: Rep. Oakar, Mary Rose [D-OH-20] (Introduced 01/30/1990)
    Cosponsors: 340
    Latest Action: 03/26/1990 Executive Comment Received from GAO.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.400 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating October 27, 1989, as "National Hostage Awareness Day".

    Sponsor: Rep. Henry, Paul B. [R-MI-5] (Introduced 09/12/1989)
    Cosponsors: 241
    Latest Action: 10/23/1989 Became Public Law No: 101-122.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.184 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating June 14, 1989, as "Baltic Freedom Day", and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Hertel, Dennis M. [D-MI-14] (Introduced 03/09/1989)
    Cosponsors: 231
    Latest Action: 06/13/1989 See S.J.Res.63.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.160 — 101st Congress (1989-1990)

    Concerning the issuance of a "Peace" stamp by the United States and the Soviet Union and the issuance of a United States postage stamp in recognition of the desire of the people of the United States...

    Sponsor: Rep. Hochbrueckner, George J. [D-NY-1] (Introduced 02/28/1989)
    Cosponsors: 49
    Latest Action: 03/13/1989 Referred to the Subcommittee on Europe and the Middle East.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.1074 — 101st Congress (1989-1990)

    To provide for cost-of-living adjustments in 1990 under certain Government retirement programs.

    Sponsor: Rep. Oakar, Mary Rose [D-OH-20] (Introduced 02/22/1989)
    Cosponsors: 261
    Latest Action: 03/13/1989 Referred to the Subcommittee on Transportation and Hazardous Materials.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.857 — 101st Congress (1989-1990)

    Reproductive Health Equity Act

    Sponsor: Rep. Green, S. William [R-NY-15] (Introduced 02/06/1989)
    Cosponsors: 75
    Latest Action: 03/27/1989 Referred to the Subcommittee on Civil and Constitutional Rights.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.43 — 101st Congress (1989-1990)

    Commemorating the bicentennial of Bastille Day.

    Sponsor: Rep. Douglas, Chuck [R-NH-2] (Introduced 02/02/1989)
    Cosponsors: 120
    Latest Action: 02/15/1989 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.589 — 100th Congress (1987-1988)

    A joint resolution to designate August 1, 1988, as "Helsinki Human Rights Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 06/09/1988)
    Cosponsors: 113
    Latest Action: 06/20/1988 Referred to Subcommittee on Human Rights and International Organizations.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4230 — 100th Congress (1987-1988)

    Omnibus Antidrug Abuse Act of 1988

    Sponsor: Rep. English, Glenn [D-OK-6] (Introduced 03/23/1988)
    Cosponsors: 95
    Latest Action: 11/18/1988 See H.R.5210.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4168 — 100th Congress (1987-1988)

    Reproductive Health Equity Act

    Sponsor: Rep. Green, S. William [R-NY-15] (Introduced 03/16/1988)
    Cosponsors: 71
    Latest Action: 03/30/1988 Referred to Subcommittee on Fiscal Affairs and Health.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.474 — 100th Congress (1987-1988)

    A joint resolution designating June 14, 1988, as "Baltic Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Ritter, Don [R-PA-15] (Introduced 02/24/1988)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 06/14/1988 For Further Action See S.J.Res.249.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced