Refine your search

1-16 of 16
  • BILL

    H.R.2623 — 105th Congress (1997-1998)

    To designate the United States Post Office located at 16250 Highway 603 in Kiln, Mississippi, as the "Ray J. Favre Post Office Building".

    Sponsor: Rep. Taylor, Gene [D-MS-5] (Introduced 10/07/1997)
    Cosponsors: 4
    Latest Action: 09/25/1998 Placed on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 649.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • LAW

    H.R.2129 — 105th Congress (1997-1998)

    To designate the United States Post Office located at 150 North 3rd Street in Steubenville, Ohio, as the "Douglas Applegate Post Office".

    Sponsor: Rep. Traficant, James A., Jr. [D-OH-17] (Introduced 07/09/1997)
    Cosponsors: 37
    Latest Action: 11/19/1997 Became Public Law No: 105-97.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.842 — 104th Congress (1995-1996)

    Truth in Budgeting Act

    Sponsor: Rep. Shuster, Bud [R-PA-9] (Introduced 02/07/1995)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 04/18/1996 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.450 — 104th Congress (1995-1996)

    Regulatory Transition Act of 1995

    Sponsor: Rep. DeLay, Tom [R-TX-22] (Introduced 01/09/1995)
    Cosponsors: 145
    Latest Action: 02/27/1995 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.2 — 104th Congress (1995-1996)

    Line Item Veto Act

    Sponsor: Rep. Blute, Peter I. [R-MA-3], Rep. Neumann, Mark W. [R-WI-1], Rep. Clinger, William F., Jr. [R-PA-5], Rep. Parker, Mike [D-MS-4] (Introduced 01/04/1995)
    Cosponsors: 160
    Latest Action: 02/07/1995 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Note: This bill had multiple sponsors.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • LAW

    H.R.4452 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the Post Office building at 115 West Chester in Ruleville, Mississippi, as the "Fannie Lou Hamer United States Post Office".

    Sponsor: Rep. Thompson, Bennie G. [D-MS-2] (Introduced 05/18/1994)
    Cosponsors: 15
    Latest Action: 11/02/1994 Became Public Law No: 103-456.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • LAW

    H.R.3839 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the United States Post Office located at 220 South 40th Avenue in Hattiesburg, Mississippi, as the "Roy M. Wheat Post Office".

    Sponsor: Rep. Taylor, Gene [D-MS-5] (Introduced 02/10/1994)
    Cosponsors: 2
    Latest Action: 10/06/1994 Became Public Law No: 103-341.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.3246 — 103rd Congress (1993-1994)

    To provide that the provisions of chapters 83 and 84 of title 5, United States Code, relating to reemployed annuitants shall not apply with respect to postal retirees who are reemployed, on a...

    Sponsor: Rep. Sawyer, Tom [D-OH-14] (Introduced 10/07/1993)
    Cosponsors: 160
    Latest Action: 07/20/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1645 — 103rd Congress (1993-1994)

    Poverty Data Improvement Act of 1993

    Sponsor: Rep. Sawyer, Tom [D-OH-14] (Introduced 04/02/1993)
    Cosponsors: 60
    Latest Action: 11/23/1993 Read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.826 — 103rd Congress (1993-1994)

    Government Performance and Results Act of 1993

    Sponsor: Rep. Conyers, John, Jr. [D-MI-14] (Introduced 02/04/1993)
    Cosponsors: 35
    Latest Action: 05/26/1993 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • LAW

    H.R.20 — 103rd Congress (1993-1994)

    Hatch Act Reform Amendments of 1993

    Sponsor: Rep. Clay, William (Bill) [D-MO-1] (Introduced 01/05/1993)
    Cosponsors: 260
    Latest Action: 10/06/1993 Became Public Law No: 103-94.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed House
    3. Passed House
    4. Passed Senate
    5. Resolving Differences
    6. To President
    7. Became Law
  • LAW

    H.R.4539 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the general mail facility of the United States Postal Service in Gulfport, Mississippi, as the "Larkin I. Smith General Mail Facility" and the facility of the United States Postal...

    Sponsor: Rep. Taylor, Gene [D-MS-5] (Introduced 03/20/1992)
    Cosponsors: 34
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-437.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.2164 — 102nd Congress (1991-1992)

    Expedited Consideration of Proposed Rescissions Act of 1992

    Sponsor: Rep. Carper, Thomas R. [D-DE-At Large] (Introduced 05/01/1991)
    Cosponsors: 228
    Latest Action: 10/05/1992 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1341 — 102nd Congress (1991-1992)

    Federal Employee Reduction-in-Force Notification Act

    Sponsor: Rep. Kanjorski, Paul E. [D-PA-11] (Introduced 03/07/1991)
    Cosponsors: 30
    Latest Action: 07/17/1991 Placed on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 163.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.982 — 101st Congress (1989-1990)

    Postal Reorganization Act Amendments of 1989

    Sponsor: Rep. Leland, Mickey [D-TX-18] (Introduced 02/09/1989)
    Cosponsors: 366
    Latest Action: 12/19/1989 Provisions of Measure Incorporated into H.R. 3299.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.20 — 101st Congress (1989-1990)

    Hatch Act Reform Amendments of 1990

    Sponsor: Rep. Clay, William (Bill) [D-MO-1] (Introduced 01/03/1989)
    Cosponsors: 309
    Latest Action: 06/25/1990 Message on Senate action sent to the House.
    Tracker:

    This bill has the status Failed to pass over veto

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. Resolving Differences
    5. To President
    6. Vetoed by President
    7. Passed over veto
    8. Failed to pass over veto