Refine your search

1-4 of 4
  • BILL

    H.R.743 — 110th Congress (2007-2008)

    Permanent Internet Tax Freedom Act of 2007

    Sponsor: Rep. Eshoo, Anna G. [D-CA-14] (Introduced 01/31/2007)
    Cosponsors: 245
    Latest Action: 03/01/2007 Referred to the Subcommittee on Commercial and Administrative Law.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.49 — 108th Congress (2003-2004)

    Internet Tax Nondiscrimination Act

    Sponsor: Rep. Cox, Christopher [R-CA-48] (Introduced 01/07/2003)
    Cosponsors: 134
    Latest Action: 09/18/2003 Read the second time. Placed on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 283.
    Note: For further action, see S.150, which became Public Law 108-435 on 12/3/2004.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1193 — 107th Congress (2001-2002)

    No Taxation Without Representation Act of 2001

    Sponsor: Rep. Norton, Eleanor Holmes [D-DC-At Large] (Introduced 03/22/2001)
    Cosponsors: 119
    Latest Action: 04/19/2001 Referred to the Subcommittee on the Constitution.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.1984 — 98th Congress (1983-1984)

    United States Olympic Checkoff Act of 1984

    Sponsor: Rep. Fields, Jack [R-TX-8] (Introduced 03/09/1983)
    Cosponsors: 272
    Latest Action: 06/27/1984 See H.R.4170.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced