Refine your search

1-11 of 11
  • LAW

    H.R.5857 — 109th Congress (2005-2006)

    To designate the facility of the United States Postal Service located at 1501 South Cherrybell Avenue in Tucson, Arizona, as the "Morris K. 'Mo' Udall Post Office Building".

    Sponsor: Rep. Grijalva, Raul M. [D-AZ-7] (Introduced 07/20/2006)
    Cosponsors: 7
    Latest Action: 12/18/2006 Became Public Law No: 109-403.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • LAW

    H.R.504 — 109th Congress (2005-2006)

    To designate the facility of the United States Postal Service located at 4960 West Washington Boulevard in Los Angeles, California, as the "Ray Charles Post Office Building".

    Sponsor: Rep. Watson, Diane E. [D-CA-33] (Introduced 02/01/2005)
    Cosponsors: 55
    Latest Action: 07/12/2005 Became Public Law No: 109-25.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.2 — 107th Congress (2001-2002)

    Social Security and Medicare Lock-Box Act of 2001

    Sponsor: Rep. Herger, Wally [R-CA-2] (Introduced 02/08/2001)
    Cosponsors: 70
    Latest Action: 02/15/2001 Referred jointly to the Committee on the Budget; Governmental Affairs pursuant to the orders of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.193 — 106th Congress (1999-2000)

    Expressing the support of Congress for activities to increase public participation in the decennial census.

    Sponsor: Rep. Miller, Dan [R-FL-13] (Introduced 10/06/1999)
    Cosponsors: 48
    Latest Action: 11/19/1999 Referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.472 — 106th Congress (1999-2000)

    Local Census Quality Check Act

    Sponsor: Rep. Miller, Dan [R-FL-13] (Introduced 02/02/1999)
    Cosponsors: 22
    Latest Action: 04/15/1999 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.3534 — 105th Congress (1997-1998)

    Mandates Information Act of 1998

    Sponsor: Rep. Condit, Gary A. [D-CA-18] (Introduced 03/24/1998)
    Cosponsors: 91
    Latest Action: 06/03/1998 Committee on Governmental Affairs. Hearings held.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1162 — 104th Congress (1995-1996)

    Deficit Reduction Lock-box Act of 1995

    Sponsor: Rep. Crapo, Mike [R-ID-2] (Introduced 03/08/1995)
    Cosponsors: 81
    Latest Action: 09/14/1995 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.17 — 104th Congress (1995-1996)

    Relating to the treatment of Social Security under any constitutional amendment requiring a balanced budget.

    Sponsor: Rep. Flanagan, Michael Patrick [R-IL-5] (Introduced 01/23/1995)
    Cosponsors: 60
    Latest Action: 02/01/1995 Referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions, that if one committee reports, the other committee have 30 days to report of be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.450 — 104th Congress (1995-1996)

    Regulatory Transition Act of 1995

    Sponsor: Rep. DeLay, Tom [R-TX-22] (Introduced 01/09/1995)
    Cosponsors: 145
    Latest Action: 02/27/1995 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.2 — 104th Congress (1995-1996)

    Line Item Veto Act

    Sponsor: Rep. Blute, Peter I. [R-MA-3], Rep. Neumann, Mark W. [R-WI-1], Rep. Clinger, William F., Jr. [R-PA-5], Rep. Parker, Mike [D-MS-4] (Introduced 01/04/1995)
    Cosponsors: 160
    Latest Action: 02/07/1995 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Note: This bill had multiple sponsors.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.9 — 104th Congress (1995-1996)

    Job Creation and Wage Enhancement Act of 1995

    Sponsor: Rep. Smith, Linda [R-WA-3], Rep. Saxton, Jim [R-NJ-3], Rep. DeLay, Tom [R-TX-22], Rep. Archer, Bill [R-TX-7], Rep. Tauzin, W. J. (Billy) [R-LA-3] (Introduced 01/04/1995)
    Cosponsors: 133
    Latest Action: 03/13/1995 See Also H.R.1215.
    Note: This bill had multiple sponsors.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House