Refine your search

1-25 of 708
  • BILL

    H.R.5975 — 101st Congress (1989-1990)

    Budget Process Reform Act

    Sponsor: Rep. Cox, Christopher [R-CA-40] (Introduced 10/27/1990)
    Cosponsors: 111
    Latest Action: 11/05/1990 See H.R.5835.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5922 — 101st Congress (1989-1990)

    To authorize the Secretary of Commerce to conduct a marine biotechnology research, training, and technology transfer study and program.

    Sponsor: Rep. McMillen, Thomas [D-MD-4] (Introduced 10/25/1990)
    Cosponsors: 2
    Latest Action: 10/27/1990 Read twice and referred to the Committee on Commerce.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.5905 — 101st Congress (1989-1990)

    Civil Rights Act of 1990

    Sponsor: Rep. Michel, Robert H. [R-IL-18] (Introduced 10/23/1990)
    Cosponsors: 46
    Latest Action: 11/16/1990 Referred to the Subcommittee on Civil and Constitutional Rights.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Res.525 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating the room numbered H-235 in the House of Representatives wing of the Capitol as the "Lindy Claiborne Boggs Congressional Women's Reading Room".

    Sponsor: Rep. Huckaby, Thomas J. (Jerry) [D-LA-5] (Introduced 10/23/1990)
    Cosponsors: 159
    Latest Action: 10/25/1990 Motion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.5858 — 101st Congress (1989-1990)

    Chesapeake Bay Restoration Act of 1990

    Sponsor: Rep. Dyson, Roy [D-MD-1] (Introduced 10/18/1990)
    Cosponsors: 24
    Latest Action: 10/27/1990 Referred to the Subcommittee on Oceanography and Great Lakes.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5821 — 101st Congress (1989-1990)

    To amend the Internal Revenue Code of 1986 to provide greater flexibility for rollovers from qualified employer pension plans.

    Sponsor: Rep. Cardin, Benjamin L. [D-MD-3] (Introduced 10/12/1990)
    Cosponsors: 7
    Latest Action: 10/12/1990 Referred to House Ways and Means
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.667 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate November 16, 1990, as "National Federation of the Blind Day".

    Sponsor: Rep. Kanjorski, Paul E. [D-PA-11] (Introduced 10/10/1990)
    Cosponsors: 232
    Latest Action: 11/06/1990 Became Public Law No: 101-529.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.Res.493 — 101st Congress (1989-1990)

    Expressing the support of the House of Representatives for the International Convention on Standards of Training, Certification, and Watchkeeping for Seafarers and calling upon the Senate to...

    Sponsor: Rep. Lowey, Nita M. [D-NY-20] (Introduced 10/03/1990)
    Cosponsors: 16
    Latest Action: 10/15/1990 Referred to the Subcommittee on Human Rights and International Organizations.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5761 — 101st Congress (1989-1990)

    Four Percent Solution Budget Act

    Sponsor: Rep. Armey, Richard K. [R-TX-26] (Introduced 10/01/1990)
    Cosponsors: 34
    Latest Action: 10/15/1990 Referred to the Subcommittee on Financial Institutions Supervision, Regulation and Insurance.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.377 — 101st Congress (1989-1990)

    Regarding the negotiation of a free trade agreement with Mexico.

    Sponsor: Rep. Bruce, Terry L. [D-IL-19] (Introduced 10/01/1990)
    Cosponsors: 19
    Latest Action: 10/01/1990 Referred to House Ways and Means
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.652 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate March 25, 1991, as "National Medal of Honor Day".

    Sponsor: Rep. Chandler, Rod D. [R-WA-8] (Introduced 09/24/1990)
    Cosponsors: 151
    Latest Action: 11/15/1990 Became Public Law No: 101-564.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.5534 — 101st Congress (1989-1990)

    United States Flag Cruise Ship Safety and Competitiveness Act of 1990

    Sponsor: Rep. Taylor, Gene [D-MS-5] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 11
    Latest Action: 10/03/1990 Subcommittee Hearings Held.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5490 — 101st Congress (1989-1990)

    To provide for the rehiring of certain former air traffic controllers.

    Sponsor: Rep. Hochbrueckner, George J. [D-NY-1] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 58
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5533 — 101st Congress (1989-1990)

    Between the Capes Competitive Revisions of 1990

    Sponsor: Rep. Taylor, Gene [D-MS-5] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 7
    Latest Action: 10/03/1990 Subcommittee Hearings Held.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.639 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating October 17, 1990, as "National Drug-Free Schools and Communities Education and Awareness Day".

    Sponsor: Rep. Erdreich, Ben [D-AL-6] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.636 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate September 15, 1990 to October 15, 1990, as "Community Center Month".

    Sponsor: Rep. Gilman, Benjamin A. [R-NY-22] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 230
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.640 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating 1991 as the "Year of Thanksgiving for the Blessings of Liberty".

    Sponsor: Rep. Gephardt, Richard A. [D-MO-3] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 123
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.637 — 101st Congress (1989-1990)

    To declare September 1991 as "National Rice Month".

    Sponsor: Rep. Alexander, Bill [D-AR-1] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 227
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.638 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate the week of September 23 through 29, 1990, as "Religious Freedom Week".

    Sponsor: Rep. Bentley, Helen Delich [R-MD-2] (Introduced 08/03/1990)
    Cosponsors: 221
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Res.455 — 101st Congress (1989-1990)

    Expressing the sense of the House of Representatives that October 1990 should be designated as "National Ellis Island Month".

    Sponsor: Rep. Guarini, Frank J. [D-NJ-14] (Introduced 08/02/1990)
    Cosponsors: 73
    Latest Action: 08/02/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5453 — 101st Congress (1989-1990)

    Airline Passengers Defense Act of 1990

    Sponsor: Rep. Ritter, Don [R-PA-15] (Introduced 08/02/1990)
    Cosponsors: 104
    Latest Action: 08/16/1990 Referred to the Subcommittee on Aviation.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5413 — 101st Congress (1989-1990)

    Radio Free Asia Act of 1990

    Sponsor: Rep. Bentley, Helen Delich [R-MD-2] (Introduced 07/31/1990)
    Cosponsors: 18
    Latest Action: 08/21/1990 Referred to the Subcommittee on Asian and Pacific Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.358 — 101st Congress (1989-1990)

    Honoring Walker Percy of Covington, Louisiana, as one of the finest writers of the 20th century.

    Sponsor: Rep. Livingston, Bob [R-LA-1] (Introduced 07/30/1990)
    Cosponsors: 98
    Latest Action: 07/30/1990 Referred to House Post Office and Civil Service
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5361 — 101st Congress (1989-1990)

    Shipbuilding and Repair Industry Trade Act of 1990

    Sponsor: Rep. Bentley, Helen Delich [R-MD-2] (Introduced 07/25/1990)
    Cosponsors: 13
    Latest Action: 08/03/1990 Referred to the Subcommittee On Merchant Marine.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5360 — 101st Congress (1989-1990)

    For the relief of Fanie Phily Mateo Angeles.

    Sponsor: Rep. Bentley, Helen Delich [R-MD-2] (Introduced 07/24/1990)
    Cosponsors: 0
    Latest Action: 07/27/1990 Referred to the Subcommittee on Immigration, Refugees, and International Law.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced