Refine your search

1-25 of 909
  • RESOLUTION

    S.J.Res.30 — 110th Congress (2007-2008)

    A joint resolution providing for congressional disapproval under chapter 8 of title 5, United States Code, of the rule submitted by the Centers for Medicare & Medicaid Services within the Department...

    Sponsor: Sen. Mikulski, Barbara A. [D-MD] (Introduced 03/13/2008)
    Cosponsors: 18
    Latest Action: 03/13/2008 Read twice and referred to the Committee on Finance. (text of measure as introduced: CR 3/14/2008 S2163)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.16 — 110th Congress (2007-2008)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 06/14/2007)
    Cosponsors: 60
    Latest Action: 08/29/2007 By Senator Baucus from Committee on Finance filed written report under authority of the order of the Senate of 08/03/2007. Report No. 110-146.
    Note: For further action, see H.J.RES.44, which became Public Law 110-52 on 8/1/2007.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.14 — 110th Congress (2007-2008)

    A joint resolution expressing the sense of the Senate that Attorney General Alberto Gonzales no longer holds the confidence of the Senate and of the American people.

    Sponsor: Sen. Schumer, Charles E. [D-NY] (Introduced 05/24/2007)
    Cosponsors: 29
    Latest Action: 06/11/2007 Cloture on the motion to proceed not invoked in Senate by Yea-Nay Vote. 53 - 38. Record Vote Number: 207. (consideration: CR S7441; text: CR S7441)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.40 — 109th Congress (2005-2006)

    A joint resolution authorizing the printing and binding of a supplement to, and revised edition of, Senate Procedure.

    Sponsor: Sen. Frist, William H. [R-TN] (Introduced 06/29/2006)
    Cosponsors: 3
    Latest Action: 07/25/2006 Became Public Law No: 109-244.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    S.J.Res.38 — 109th Congress (2005-2006)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003, and for other purposes.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 05/26/2006)
    Cosponsors: 52
    Latest Action: 05/26/2006 Read twice and referred to the Committee on Finance.
    Note: For further action, see H.J.RES.86, which became Public Law 109-251 on 8/1/2006.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.20 — 109th Congress (2005-2006)

    A joint resolution disapproving a rule promulgated by the Administrator of the Environmental Protection Agency to delist coal and oil-direct utility units from the source category list under the...

    Sponsor: Sen. Leahy, Patrick J. [D-VT] (Introduced 06/29/2005)
    Cosponsors: 32
    Latest Action: 09/13/2005 Failed of passage in Senate by Yea-Nay Vote. 47 - 51. Record Vote Number: 225.
    Tracker:

    This bill has the status Failed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed Senate
  • RESOLUTION

    S.J.Res.4 — 109th Congress (2005-2006)

    A joint resolution providing for congressional disapproval of the rule submitted by the Department of Agriculture under chapter 8 of title 5, United States Code, relating to risk zones for...

    Sponsor: Sen. Conrad, Kent [D-ND] (Introduced 02/14/2005)
    Cosponsors: 11
    Latest Action: 03/07/2005 Held at the desk.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • RESOLUTION

    S.J.Res.41 — 108th Congress (2003-2004)

    A joint resolution commemorating the opening of the National Museum of the American Indian.

    Sponsor: Sen. Campbell, Ben Nighthorse [R-CO] (Introduced 07/07/2004)
    Cosponsors: 36
    Latest Action: 10/05/2004 Became Public Law No: 108-322.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    S.J.Res.39 — 108th Congress (2003-2004)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 06/07/2004)
    Cosponsors: 53
    Latest Action: 06/24/2004 Returned to the Calendar. Calendar No. 582.
    Note: For further action, see H.J.Res. 97, which became Public Law 108-272 on 7/7/2004.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.36 — 108th Congress (2003-2004)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 04/29/2004)
    Cosponsors: 53
    Latest Action: 04/29/2004 Read twice and referred to the Committee on Finance. (text of measure as introduced: CR S4707)
    Note: For further action, see H.J.Res. 97, which became Public Law 108-272 on 7/7/2004.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.28 — 108th Congress (2003-2004)

    A joint resolution recognizing the 60th anniversary of the Allied landing at Normandy during World War II.

    Sponsor: Sen. Campbell, Ben Nighthorse [R-CO] (Introduced 02/25/2004)
    Cosponsors: 69
    Latest Action: 06/15/2004 Became Public Law No: 108-236.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    S.J.Res.4 — 108th Congress (2003-2004)

    A joint resolution proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Sen. Hatch, Orrin G. [R-UT] (Introduced 01/16/2003)
    Cosponsors: 56
    Latest Action: 08/25/2004 By Senator Hatch from Committee on the Judiciary filed written report under authority of the order of the Senate of 07/22/04. Report No. 108-334. Minority and Supplemental views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.49 — 107th Congress (2001-2002)

    A joint resolution recognizing the contributions of Patsy Takemoto Mink.

    Sponsor: Sen. Akaka, Daniel K. [D-HI] (Introduced 10/08/2002)
    Cosponsors: 19
    Latest Action: 10/08/2002 Read twice and referred to the Committee on Health, Education, Labor, and Pensions. (text of measure as introduced: CR S10130)
    Note: For further action, see H.J.Res. 113, which became Public Law 107-255 on 10/29/2002.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.33 — 107th Congress (2001-2002)

    A joint resolution proposing an amendment to the Constitution of the United States relating to contributions and expenditures intended to affect elections.

    Sponsor: Sen. Hollings, Ernest F. [D-SC] (Introduced 03/04/2002)
    Cosponsors: 9
    Latest Action: 07/15/2002 Committee on the Judiciary referred to Subcommittee on Constitution.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.22 — 107th Congress (2001-2002)

    A joint resolution expressing the sense of the Senate and House of Representatives regarding the terrorist attacks launched against the Unites States on September 11, 2001.

    Sponsor: Sen. Daschle, Thomas A. [D-SD] (Introduced 09/12/2001)
    Cosponsors: 99
    Latest Action: 09/18/2001 Became Public Law No: 107-39.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    S.J.Res.17 — 107th Congress (2001-2002)

    A joint resolution providing for congressional disapproval of the rule submitted by the President relating to the restoration of the Mexico City Policy.

    Sponsor: Sen. Boxer, Barbara [D-CA] (Introduced 06/22/2001)
    Cosponsors: 1
    Latest Action: 06/22/2001 Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.13 — 107th Congress (2001-2002)

    A joint resolution conferring honorary citizenship of the United States posthumously on Marie Joseph Paul Yves Roche Gilbert du Motier, the Marquis de Lafayette.

    Sponsor: Sen. Warner, John [R-VA] (Introduced 04/24/2001)
    Cosponsors: 10
    Latest Action: 08/06/2002 Became Public Law No: 107-209.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. Resolving Differences
    5. To President
    6. Became Law
  • RESOLUTION

    S.J.Res.9 — 107th Congress (2001-2002)

    A joint resolution providing for congressional disapproval of the rule submitted by the United States Agency for International Development relating to the restoration of the Mexico City Policy.

    Sponsor: Sen. Boxer, Barbara [D-CA] (Introduced 03/20/2001)
    Cosponsors: 6
    Latest Action: 03/20/2001 Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations. (text of measure as introduced: CR S2595)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.7 — 107th Congress (2001-2002)

    A joint resolution proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Sen. Hatch, Orrin G. [R-UT] (Introduced 03/13/2001)
    Cosponsors: 51
    Latest Action: 07/15/2002 Committee on the Judiciary referred to Subcommittee on Constitution.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.J.Res.4 — 107th Congress (2001-2002)

    A joint resolution proposing an amendment to the Constitution of the United States relating to contributions and expenditures intended to affect elections.

    Sponsor: Sen. Hollings, Ernest F. [D-SC] (Introduced 02/07/2001)
    Cosponsors: 8
    Latest Action: 03/26/2001 Failed of passage in Senate by Yea-Nay Vote. 40 - 56. Record Vote Number: 47. (text: CR S2853)
    Tracker:

    This bill has the status Failed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed Senate
  • RESOLUTION

    S.J.Res.48 — 106th Congress (1999-2000)

    A joint resolution calling upon the President to issue a proclamation recognizing the 25th anniversary of the Helsinki Final Act.

    Sponsor: Sen. Campbell, Ben Nighthorse [R-CO] (Introduced 06/08/2000)
    Cosponsors: 56
    Latest Action: 09/06/2000 Referred to House International Relations
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • RESOLUTION

    S.J.Res.44 — 106th Congress (1999-2000)

    A joint resolution supporting the Day of Honor 2000 to honor and recognize the service of minority veterans in the United States Armed Forces during World War II.

    Sponsor: Sen. Kennedy, Edward M. [D-MA] (Introduced 04/06/2000)
    Cosponsors: 57
    Latest Action: 05/26/2000 Became Public Law No: 106-205.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    S.J.Res.39 — 106th Congress (1999-2000)

    A joint resolution recognizing the 50th anniversary of the Korean War and the service by members of the Armed Forces during such war, and for other purposes.

    Sponsor: Sen. Campbell, Ben Nighthorse [R-CO] (Introduced 02/03/2000)
    Cosponsors: 56
    Latest Action: 03/13/2000 Held at the desk.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • RESOLUTION

    S.J.Res.21 — 106th Congress (1999-2000)

    A joint resolution to designate September 29, 1999, as "Veterans of Foreign Wars of the United States Day".

    Sponsor: Sen. Snowe, Olympia J. [R-ME] (Introduced 04/21/1999)
    Cosponsors: 57
    Latest Action: 07/01/1999 Held at the desk.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • RESOLUTION

    S.J.Res.14 — 106th Congress (1999-2000)

    A joint resolution proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Sen. Hatch, Orrin G. [R-UT] (Introduced 03/17/1999)
    Cosponsors: 58
    Latest Action: 03/29/2000 Failed of passage in Senate by Yea-Nay Vote. 63 - 37. Record Vote Number: 48.
    Tracker:

    This bill has the status Failed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed Senate