Refine your search

1-6 of 6
  • BILL

    H.R.3352 — 109th Congress (2005-2006)

    Stolen Valor Act of 2005

    Sponsor: Rep. Salazar, John T. [D-CO-3] (Introduced 07/19/2005)
    Cosponsors: 111
    Latest Action: 08/23/2005 Referred to the Subcommittee on Crime, Terrorism, and Homeland Security.
    Note: For further action, see S.1998, which became Public Law 109-437 on 12/20/2006.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.2363 — 109th Congress (2005-2006)

    Peace Officer Justice Act

    Sponsor: Rep. Dreier, David [R-CA-26] (Introduced 05/16/2005)
    Cosponsors: 24
    Latest Action: 09/27/2005 Sponsor introductory remarks on measure. (CR H8359-8360, CR E1954-1955)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.1288 — 109th Congress (2005-2006)

    District of Columbia Personal Protection Act

    Sponsor: Rep. Souder, Mark E. [R-IN-3] (Introduced 03/14/2005)
    Cosponsors: 235
    Latest Action: 03/14/2005 Referred to House Government Reform
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.1243 — 109th Congress (2005-2006)

    Secure Access to Firearms Enhancement (SAFE) Act of 2005

    Sponsor: Rep. Hostettler, John N. [R-IN-8] (Introduced 03/10/2005)
    Cosponsors: 78
    Latest Action: 05/10/2005 Referred to the Subcommittee on Crime, Terrorism, and Homeland Security.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.1083 — 109th Congress (2005-2006)

    Methamphetamine Reduction Act of 2005

    Sponsor: Rep. Boren, Dan [D-OK-2] (Introduced 03/03/2005)
    Cosponsors: 9
    Latest Action: 04/04/2005 Referred to the Subcommittee on Crime, Terrorism, and Homeland Security.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.748 — 109th Congress (2005-2006)

    Child Interstate Abortion Notification Act

    Sponsor: Rep. Ros-Lehtinen, Ileana [R-FL-18] (Introduced 02/10/2005)
    Cosponsors: 129
    Latest Action: 07/11/2005 Read the second time. Placed on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 157.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House