Refine your search

1-14 of 14
  • LAW

    H.R.371 — 106th Congress (1999-2000)

    Hmong Veterans' Naturalization Act of 2000

    Sponsor: Rep. Vento, Bruce F. [D-MN-4] (Introduced 01/19/1999)
    Cosponsors: 108
    Latest Action: 05/26/2000 Became Public Law No: 106-207.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. Resolving Differences
    5. To President
    6. Became Law
  • BILL

    H.R.2921 — 105th Congress (1997-1998)

    Multichannel Video Competition and Consumer Protection Act of 1998

    Sponsor: Rep. Tauzin, W. J. (Billy) [R-LA-3] (Introduced 11/07/1997)
    Cosponsors: 157
    Latest Action: 10/08/1998 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.411 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 29, 1994, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 09/20/1994)
    Cosponsors: 234
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.374 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating August 2, 1994, as "National Neighborhood Crime Watch Day".

    Sponsor: Rep. Stupak, Bart [D-MI-1] (Introduced 06/09/1994)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 08/11/1994 Became Public Law No: 103-293.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.363 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate October 1994 as "Crime Prevention Month".

    Sponsor: Rep. Barrett, Thomas M. [D-WI-5] (Introduced 05/04/1994)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 10/06/1994 Became Public Law No: 103-347.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.360 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the week of April 25, 1994, to May 1, 1994, as "Let's Stop Kids Killing Kids Week".

    Sponsor: Rep. Vento, Bruce F. [D-MN-4] (Introduced 04/21/1994)
    Cosponsors: 234
    Latest Action: 05/02/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.302 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating 1994 through 1999 as the "Years of the Girl Child".

    Sponsor: Rep. Furse, Elizabeth [D-OR-1] (Introduced 11/22/1993)
    Cosponsors: 226
    Latest Action: 05/12/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.109 — 103rd Congress (1993-1994)

    Expressing the sense of the Congress respecting the 80th anniversary of the Anti-Defamation League.

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 06/08/1993)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 08/06/1993 Received in the Senate and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.188 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 22, 1993, as "National Military Families Recognition Day".

    Sponsor: Rep. Kreidler, Mike [D-WA-9] (Introduced 04/29/1993)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 08/10/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.127 — 103rd Congress (1993-1994)

    To authorize the President to proclaim the last Friday of April 1993 as "National Arbor Day".

    Sponsor: Rep. Klein, Herbert C. [D-NJ-8] (Introduced 03/02/1993)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 05/06/1993 Became Public Law No: 103-28.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.1152 — 103rd Congress (1993-1994)

    Hate Crimes Sentencing Enhancement Act of 1993

    Sponsor: Rep. Schumer, Charles E. [D-NY-9] (Introduced 03/01/1993)
    Cosponsors: 75
    Latest Action: 03/25/1994 Referred to Subcommittee on Constitution.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1133 — 103rd Congress (1993-1994)

    Violence Against Women Act of 1993

    Sponsor: Rep. Schroeder, Patricia [D-CO-1] (Introduced 02/24/1993)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 07/13/1994 Sponsor introductory remarks on measure. (CR E1449)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.35 — 103rd Congress (1993-1994)

    Recognizing Belleville, New Jersey, as the birthplace of the industrial revolution in the United States.

    Sponsor: Rep. Klein, Herbert C. [D-NJ-8] (Introduced 02/04/1993)
    Cosponsors: 223
    Latest Action: 10/08/1994 Referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.324 — 103rd Congress (1993-1994)

    Jacob Wetterling Crimes Against Children Registration Act

    Sponsor: Rep. Ramstad, Jim [R-MN-3] (Introduced 01/05/1993)
    Cosponsors: 58
    Latest Action: 11/23/1993 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House