Refine your search

1-25 of 35
  • RESOLUTION

    H.J.Res.54 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 02/13/1997)
    Cosponsors: 284
    Latest Action: 09/01/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-298. Minority views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.79 — 104th Congress (1995-1996)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress and the States to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 03/21/1995)
    Cosponsors: 281
    Latest Action: 11/09/1995 Committee on Judiciary. Ordered reported.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.413 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 1, 1994, as "National Family Literacy Day".

    Sponsor: Rep. Goodling, William F. [R-PA-19] (Introduced 09/22/1994)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.374 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating August 2, 1994, as "National Neighborhood Crime Watch Day".

    Sponsor: Rep. Stupak, Bart [D-MI-1] (Introduced 06/09/1994)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 08/11/1994 Became Public Law No: 103-293.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.360 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the week of April 25, 1994, to May 1, 1994, as "Let's Stop Kids Killing Kids Week".

    Sponsor: Rep. Vento, Bruce F. [D-MN-4] (Introduced 04/21/1994)
    Cosponsors: 234
    Latest Action: 05/02/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.303 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating June 6, 1994, as "D-Day National Remembrance Day".

    Sponsor: Rep. Lantos, Tom [D-CA-12] (Introduced 11/22/1993)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 05/25/1994 Became Public Law No: 103-257.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.178 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 1993 and October 1994 as "National Domestic Violence Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Slaughter, Louise McIntosh [D-NY-28] (Introduced 04/19/1993)
    Cosponsors: 222
    Latest Action: 10/27/1993 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.111 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 21, 1993, as "National Biomedical Research Day".

    Sponsor: Rep. Volkmer, Harold L. [D-MO-9] (Introduced 02/17/1993)
    Cosponsors: 223
    Latest Action: 10/27/1993 Became Public Law No: 103-117.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.75 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating January 16, 1994, as "National Good Teen Day".

    Sponsor: Rep. Traficant, James A., Jr. [D-OH-17] (Introduced 01/26/1993)
    Cosponsors: 250
    Latest Action: 12/02/1993 Became Public Law No: 103-164.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.542 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week beginning November 8, 1992, as "Hire a Veteran Week".

    Sponsor: Rep. Brown, George E., Jr. [D-CA-36] (Introduced 08/12/1992)
    Cosponsors: 237
    Latest Action: 10/14/1992 Became Public Law No: 102-413.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.538 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating December 1, 1992, as "World AIDS Day".

    Sponsor: Rep. McDermott, Jim [D-WA-7] (Introduced 08/11/1992)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/08/1992 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.523 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 8, 1992, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Weldon, Curt [R-PA-7] (Introduced 07/02/1992)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-471.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.492 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating September 1992 as "Childhood Cancer Month".

    Sponsor: Rep. Roe, Robert A. [D-NJ-8] (Introduced 05/21/1992)
    Cosponsors: 209
    Latest Action: 09/02/1992 Became Public Law No: 102-364.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.467 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 24, 1992, through November 1, 1992, as "National Red Ribbon Week for a Drug-Free America".

    Sponsor: Rep. Horn, Joan Kelly [D-MO-2] (Introduced 04/08/1992)
    Cosponsors: 212
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-465.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.433 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 1992 as "National Domestic Violence Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Slaughter, Louise McIntosh [D-NY-30] (Introduced 03/05/1992)
    Cosponsors: 218
    Latest Action: 06/29/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.422 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating May 1992 as "Neurofibromatosis Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Scheuer, James H. [D-NY-8] (Introduced 02/25/1992)
    Cosponsors: 223
    Latest Action: 10/30/1992 Became Public Law No: 102-577.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.410 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating April 14, 1992, as "Education and Sharing Day, U.S.A.".

    Sponsor: Rep. Gephardt, Richard A. [D-MO-3] (Introduced 02/11/1992)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 04/13/1992 Became Public Law No: 102-268.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.388 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the month of May 1992 as "National Foster Care Month".

    Sponsor: Rep. Matsui, Robert T. [D-CA-3] (Introduced 01/03/1992)
    Cosponsors: 221
    Latest Action: 05/19/1992 Became Public Law No: 102-288.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.353 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating January 4, 1992 through January 10, 1992, as "Braille Literacy Week".

    Sponsor: Rep. Ballenger, Cass [R-NC-10] (Introduced 10/17/1991)
    Cosponsors: 221
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-462.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.350 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating March 1992 as "Irish-American Heritage Month".

    Sponsor: Rep. Manton, Thomas J. [D-NY-9] (Introduced 10/16/1991)
    Cosponsors: 218
    Latest Action: 03/10/1992 Became Public Law No: 102-253.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.303 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate October 1991 as "Crime Prevention Month".

    Sponsor: Rep. Price, David E. [D-NC-4] (Introduced 07/16/1991)
    Cosponsors: 231
    Latest Action: 10/17/1991 Became Public Law No: 102-131.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.284 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the second week in April as "National Public Safety Telecommunicators Week".

    Sponsor: Rep. Markey, Edward J. [D-MA-7] (Introduced 06/25/1991)
    Cosponsors: 227
    Latest Action: 03/26/1992 Became Public Law No: 102-264.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.272 — 102nd Congress (1991-1992)

    To proclaim March 20, 1992 as "National Agriculture Day".

    Sponsor: Rep. de la Garza, E. [D-TX-15] (Introduced 06/18/1991)
    Cosponsors: 236
    Latest Action: 04/02/1992 Became Public Law No: 102-267.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.215 — 102nd Congress (1991-1992)

    Acknowledging the sacrifices that military families have made on behalf of the Nation and designating November 25, 1991, as "National Military Families Recognition Day".

    Sponsor: Rep. Espy, Mike [D-MS-2] (Introduced 04/11/1991)
    Cosponsors: 205
    Latest Action: 11/26/1991 Became Public Law No: 102-169.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.207 — 102nd Congress (1991-1992)

    Commemorating the Seventy-fifth Anniversary of the chartering, by an Act of Congress of the Boy Scouts of America.

    Sponsor: Rep. Bryant, John W. [D-TX-5] (Introduced 03/22/1991)
    Cosponsors: 179
    Latest Action: 06/13/1991 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House