Refine your search

1-25 of 90
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.288 — 105th Congress (1997-1998)

    Expressing the sense of the Congress that the United States should support the efforts of Federal law enforcement agents engaged in investigation and prosecution of money laundering associated with...

    Sponsor: Rep. Bachus, Spencer [R-AL-6] (Introduced 06/09/1998)
    Cosponsors: 34
    Latest Action: 06/23/1998 Received in the Senate and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.2921 — 105th Congress (1997-1998)

    Multichannel Video Competition and Consumer Protection Act of 1998

    Sponsor: Rep. Tauzin, W. J. (Billy) [R-LA-3] (Introduced 11/07/1997)
    Cosponsors: 157
    Latest Action: 10/08/1998 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1534 — 105th Congress (1997-1998)

    Citizens Access to Justice Act of 1998

    Sponsor: Rep. Gallegly, Elton [R-CA-23] (Introduced 05/06/1997)
    Cosponsors: 239
    Latest Action: 07/08/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-242. Minority views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.54 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 02/13/1997)
    Cosponsors: 284
    Latest Action: 09/01/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-298. Minority views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.79 — 104th Congress (1995-1996)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress and the States to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 03/21/1995)
    Cosponsors: 281
    Latest Action: 11/09/1995 Committee on Judiciary. Ordered reported.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.123 — 104th Congress (1995-1996)

    Bill Emerson English Language Empowerment Act of 1996

    Sponsor: Rep. Emerson, Bill [R-MO-8] (Introduced 01/04/1995)
    Cosponsors: 197
    Latest Action: 08/02/1996 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.413 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 1, 1994, as "National Family Literacy Day".

    Sponsor: Rep. Goodling, William F. [R-PA-19] (Introduced 09/22/1994)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.390 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating September 17, 1994, as "Constitution Day".

    Sponsor: Rep. Borski, Robert A. [D-PA-3] (Introduced 07/19/1994)
    Cosponsors: 221
    Latest Action: 11/09/1994 Became Public Law No: 103-464.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.363 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate October 1994 as "Crime Prevention Month".

    Sponsor: Rep. Barrett, Thomas M. [D-WI-5] (Introduced 05/04/1994)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 10/06/1994 Became Public Law No: 103-347.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.360 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the week of April 25, 1994, to May 1, 1994, as "Let's Stop Kids Killing Kids Week".

    Sponsor: Rep. Vento, Bruce F. [D-MN-4] (Introduced 04/21/1994)
    Cosponsors: 234
    Latest Action: 05/02/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.303 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating June 6, 1994, as "D-Day National Remembrance Day".

    Sponsor: Rep. Lantos, Tom [D-CA-12] (Introduced 11/22/1993)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 05/25/1994 Became Public Law No: 103-257.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.302 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating 1994 through 1999 as the "Years of the Girl Child".

    Sponsor: Rep. Furse, Elizabeth [D-OR-1] (Introduced 11/22/1993)
    Cosponsors: 226
    Latest Action: 05/12/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.216 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating January 16, 1994, as "Religious Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Bliley, Tom [R-VA-7] (Introduced 06/16/1993)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 11/23/1993 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.109 — 103rd Congress (1993-1994)

    Expressing the sense of the Congress respecting the 80th anniversary of the Anti-Defamation League.

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 06/08/1993)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 08/06/1993 Received in the Senate and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.178 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 1993 and October 1994 as "National Domestic Violence Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Slaughter, Louise McIntosh [D-NY-28] (Introduced 04/19/1993)
    Cosponsors: 222
    Latest Action: 10/27/1993 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.75 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating January 16, 1994, as "National Good Teen Day".

    Sponsor: Rep. Traficant, James A., Jr. [D-OH-17] (Introduced 01/26/1993)
    Cosponsors: 250
    Latest Action: 12/02/1993 Became Public Law No: 103-164.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.551 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 4, 1992, through October 10, 1992, as "National Bone Marrow Donor Awareness Week".

    Sponsor: Rep. Young, C. W. Bill [R-FL-8] (Introduced 09/16/1992)
    Cosponsors: 212
    Latest Action: 10/01/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.523 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 8, 1992, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Weldon, Curt [R-PA-7] (Introduced 07/02/1992)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-471.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.503 — 102nd Congress (1991-1992)

    Acknowledging the sacrifices that military families have made on behalf of the Nation and designating November 23, 1992, as "National Military Families Recognition Day".

    Sponsor: Rep. Espy, Mike [D-MS-2] (Introduced 06/09/1992)
    Cosponsors: 222
    Latest Action: 10/27/1992 Became Public Law No: 102-540.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.467 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 24, 1992, through November 1, 1992, as "National Red Ribbon Week for a Drug-Free America".

    Sponsor: Rep. Horn, Joan Kelly [D-MO-2] (Introduced 04/08/1992)
    Cosponsors: 212
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-465.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.457 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating January 16, 1993, as "Religious Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Bliley, Tom [R-VA-3] (Introduced 03/31/1992)
    Cosponsors: 221
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-464.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.409 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating January 16, 1993, as "National Good Teen Day".

    Sponsor: Rep. Traficant, James A., Jr. [D-OH-17] (Introduced 02/05/1992)
    Cosponsors: 242
    Latest Action: 10/24/1992 Became Public Law No: 102-503.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.395 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating February 6, 1992, as "National Women and Girls in Sports Day".

    Sponsor: Rep. Snowe, Olympia J. [R-ME-2] (Introduced 01/30/1992)
    Cosponsors: 229
    Latest Action: 03/10/1992 Became Public Law No: 102-252.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.325 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the weeks of September 22 through 28, 1991 and September 20 through 26, 1992 each as "Religious Freedom Week".

    Sponsor: Rep. Bentley, Helen Delich [R-MD-2] (Introduced 09/16/1991)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 09/17/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • LAW

    H.R.3049 — 102nd Congress (1991-1992)

    Miscellaneous and Technical Immigration and Naturalization Amendments of 1991

    Sponsor: Rep. Mazzoli, Romano L. [D-KY-3] (Introduced 07/25/1991)
    Cosponsors: 18
    Latest Action: 12/12/1991 Became Public Law No: 102-232.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. Resolving Differences
    5. To President
    6. Became Law