Refine your search

1-18 of 18
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.282 — 106th Congress (1999-2000)

    Declaring the "Person of the Century" for the 20th century to have been the American G.I.

    Sponsor: Rep. Hayes, Robin [R-NC-8] (Introduced 03/14/2000)
    Cosponsors: 81
    Latest Action: 04/11/2000 Received in the Senate and referred to the Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.2260 — 106th Congress (1999-2000)

    Pain Relief Promotion Act of 2000

    Sponsor: Rep. Hyde, Henry J. [R-IL-6] (Introduced 06/17/1999)
    Cosponsors: 165
    Latest Action: 05/23/2000 Placed on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 566.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.109 — 105th Congress (1997-1998)

    Recognizing the many talents of the actor Jimmy Stewart and honoring the contributions he made to the Nation.

    Sponsor: Rep. King, Peter T. [R-NY-3] (Introduced 07/08/1997)
    Cosponsors: 117
    Latest Action: 09/17/1997 Received in the Senate and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1532 — 105th Congress (1997-1998)

    Veterans' Cemetery Protection Act of 1997

    Sponsor: Rep. Calvert, Ken [R-CA-43] (Introduced 05/06/1997)
    Cosponsors: 249
    Latest Action: 12/05/1997 For Further Action See S.813.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.54 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 02/13/1997)
    Cosponsors: 284
    Latest Action: 09/01/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-298. Minority views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.79 — 104th Congress (1995-1996)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress and the States to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 03/21/1995)
    Cosponsors: 281
    Latest Action: 11/09/1995 Committee on Judiciary. Ordered reported.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.413 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 1, 1994, as "National Family Literacy Day".

    Sponsor: Rep. Goodling, William F. [R-PA-19] (Introduced 09/22/1994)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.411 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 29, 1994, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 09/20/1994)
    Cosponsors: 234
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.374 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating August 2, 1994, as "National Neighborhood Crime Watch Day".

    Sponsor: Rep. Stupak, Bart [D-MI-1] (Introduced 06/09/1994)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 08/11/1994 Became Public Law No: 103-293.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.363 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate October 1994 as "Crime Prevention Month".

    Sponsor: Rep. Barrett, Thomas M. [D-WI-5] (Introduced 05/04/1994)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 10/06/1994 Became Public Law No: 103-347.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.315 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating May 30, 1994, through June 6, 1994 as a "Time for the National Observance of the Fiftieth Anniversary of World War II".

    Sponsor: Rep. Myers, John T. [R-IN-7] (Introduced 02/02/1994)
    Cosponsors: 225
    Latest Action: 05/25/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.302 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating 1994 through 1999 as the "Years of the Girl Child".

    Sponsor: Rep. Furse, Elizabeth [D-OR-1] (Introduced 11/22/1993)
    Cosponsors: 226
    Latest Action: 05/12/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.3098 — 103rd Congress (1993-1994)

    Youth Handgun Safety Act of 1993

    Sponsor: Rep. Glickman, Dan [D-KS-4] (Introduced 09/21/1993)
    Cosponsors: 46
    Latest Action: 11/22/1993 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.109 — 103rd Congress (1993-1994)

    Expressing the sense of the Congress respecting the 80th anniversary of the Anti-Defamation League.

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 06/08/1993)
    Cosponsors: 219
    Latest Action: 08/06/1993 Received in the Senate and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.188 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 22, 1993, as "National Military Families Recognition Day".

    Sponsor: Rep. Kreidler, Mike [D-WA-9] (Introduced 04/29/1993)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 08/10/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.178 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 1993 and October 1994 as "National Domestic Violence Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Slaughter, Louise McIntosh [D-NY-28] (Introduced 04/19/1993)
    Cosponsors: 222
    Latest Action: 10/27/1993 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.127 — 103rd Congress (1993-1994)

    To authorize the President to proclaim the last Friday of April 1993 as "National Arbor Day".

    Sponsor: Rep. Klein, Herbert C. [D-NJ-8] (Introduced 03/02/1993)
    Cosponsors: 220
    Latest Action: 05/06/1993 Became Public Law No: 103-28.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.1152 — 103rd Congress (1993-1994)

    Hate Crimes Sentencing Enhancement Act of 1993

    Sponsor: Rep. Schumer, Charles E. [D-NY-9] (Introduced 03/01/1993)
    Cosponsors: 75
    Latest Action: 03/25/1994 Referred to Subcommittee on Constitution.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House